Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 09:41
 
ERDEMİR CET RAPORU İSTERKEN NERDEYDIN VEKİL BEY
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, meclis toplantısı öncesi yazılı bir açıklama yaparak; çilek kafe'nin özelleştirilmesine karşı çıktı..
GÜNDEM Haberi
ERDEMİR CET RAPORU İSTERKEN NERDEYDIN VEKİL BEY

 

BOZHANEDEKİ “ÇİLEK CAFE” ÖZELLEŞTİRİLMEMELİDİR.

Merkezi Ak Parti hükümetinin maaşlara yaptığı 6 zamma rağmen, 50’nin üzerinde fahiş olarak yapılan gıda, benzin, doğalgaz, elektrik zamlarından sonra Ereğli’miz de emekli, işsiz, küçük esnaf, işçi, memur gibi dar gelirli vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı çok daha büyük boyutlara ulaşmıştır. Hal böyle iken Bozhane’ de özel işletmelerden çok daha düşük fiyata yani 1-tl’ye çay satışı yapılan ve Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından işletilen “ ÇİLEK CAFE’”nin özellikle dar gelirli vatandaşlarımıza ucuz çay satışını yaparak hizmete devam etmesi, çok daha önem kazanmaktadır.

Hatta böyle bir ekonomik ekonomik ortamda, Kdz. Ereğli Belediyesi “ SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİ” tüm Türkiye’ye göstermek için, aynen “ YAŞLILAR-GENÇLER EVİNDE” olduğu gibi çayı, 1 tl’den “ 50 Kuruşa ” indirmelidir. Ancak son günlerde vatandaşlarımızın çok yoğun olarak şahsıma yaptığı şikayetlerden ve Ereğli basınında çıkan haberlerden Ereğli Belediye’sinin genellikle dar gelirli vatandaşlarımızın hizmet aldığı “ Çilek Cafe”yi 10 yıllığına özel bir şirkete kiralamak için karar aldığını öğrenmiş bulunmaktayım.

Tabi bu özelleştirme gerçekleşirse, özel şirket kira, hava parası vs. gibi bir takım ödemeler yapmak zorunda kalacağından çay fiyatları en az 3 lira gibi rakamlara çıkma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Bu da, bu cafe’den dar gelirli vatandaşlarımızın yeterince hizmet alamaması veya hiç hizmet alamaması demektir. Çilek Cafe’nin “zarar” ettiği gerekçesiyle özelleştirileceği iddiaları, kamuoyuna yansımıştır.

Bu iddialar doğru olsa bile, alınacak birtakım işletmesel kararlarla çilek cafe’nin zarar etmesi önlenebilir. Yine özelleştirme gerekçesi bu olsa bile, dar gelirli vatandaşlarımızın yararlandığı hizmetlerde kar zarar hesabı yapılmaz, yapılmamalıdır da. Bu sebeple özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın yararlandığı çilek cafe’nin özelleştirilmemesi ve çay filatlarının 50 kuruşa indirilmesi, Ereğli halkımızın yararınadır ve partimizin ilkelerine uygundur.

Buna göre “Çilek Cafe” nin kiralanarak 10 yıllığına özelleştirilmesi kararı, Belediye yönetimimizce yeniden gözden geçirilerek, Sosyal Demokrat Belediyecilik hem tüm Ereğli halkımıza , hem de tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde gösterilmelidir. Bu sebeplerle Çilek Cafe’nin özelleştirilmesinden vazgeçilmeli ve Çilek Cafe’de de, çay tüm dar gelirli vatandaşlarımızın yararlanacağı şekilde 50 kuruşa indirilmelidir. Kamuoyuna duyururum. Ünal Demirtaş/ CHP Zonguldak Milletvekili

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERDEMİR, CET, RAPORU, İSTERKEN, NERDEYDIN, VEKİL, BEY,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri