Yazı Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 12:44
 
Artık Çocuklar Büyümüş De Küçülmüş Değil
YALÇIN AYMAN
yalcinayman@gmail.com
 
 
Neden "Büyümüş de küçülmüş" deriz? Çocuklar, büyükler gibi konuştukları için mi? Hayır. İşin aslı başka.
 
 
Önceden de kullanılırdı bu tabir. Fakat şimdilerde birçok sözcük ve sözcük öbeğine olduğu gibi "Büyümüş de küçülmüş" tabirinin de içi boşaldı. Böyle söyleyince garip gelebilir. Çünkü dışarıdan bakıldığında bilmiş bilmiş konuşan, büyük gibi davranan çocukların sayısı arttı değil mi? Evet ama bu durum iyiye değil kötüye işaret bana göre.
 
 
Daha önce bu tabirin yakıştığı çocuklara olgun bir insan gibi konuştuğunda büyükleri sebebini sorarlardı. O çocuk da  söylediği şeyin sebebini açıklar, kendi cümlelerini kurardı.
 
 
Şimdi ise durum şöyle: Çocuklar sürekli büyüklerinin aynı şekilde gözlemliyor fakat günümüzdeki izlenimleri onları sadece davranışları kopyalamaya itiyor. Yani büyükleri taklit ediyorlar fakat sebebini bilmiyorlar.
 
 
 
Daha önce böyle bir tabirin yakıştığı bir çocuğa ikinci bir soru yönetildiğinde; abi, abla, amca, teyze gibi saygı ifadesi içeren hitaplar kullanarak konuşmaya devam ederlerdi. Çünkü bir şeyi biliyorlarsa yine çocuk olarak biliyorlardı.
 
 
 
Artık çocuklarımız taklit ettikleri için ikinci cümlelere, akıllım, şapşal, ne sandın gibi saygı içermeyen ifadelerle devam ediyor veya hiçbir hitap kullanmıyor.
 
 
Varmak istediğim nokta şu, hayat artık gençlere taklit et ve gerisini düşünme gibi bir savunma öğretti. Bu yüzden, hiçbiri bir sorunun derinliğini araştırma ihtiyacı hissetmiyor. Neden diye sormadıkları için de dıştan dolu ve hacimce kocaman gözüken fakat özüne baktığınızda pek de bir şey ifade etmeyen bir pamuk şeker edasıyla yetişiyorlar.

 

 
Bunu bizler yaptık. Her şeyin reklamını iyi yaptığımız gibi gençleri de mübalağa ile yetiştirdik. Onlara olmayan vasıflar ithaf ettik. Halbuki her şeyde olduğu gibi çocuk yetiştirmenin de özü, "Doğru cümlelerle doğruyu anlatmaktır."
 
 
Herkes gerçekleri bilmeyi ve sorgulamayı hak eder. Çevreleri ve günümüz koşulları onlara sorgulamamayı dikte ediyor diye bu haklarını ellerinden almayalım. Hayatın sadece kabuğunu değil içini de öğrenmelerini amaçlayalım.
 
 
Çocuklarımız, herkes gibi değil, "kendi"leri olsunlar. Hepimizin birer birey olduğunu, hayatın kopya insanlar değil, ayrı ayrı rengarenk insanlarla güzel olduğunu fark etsinler. Bu renkleri onların elinden almayalım.
 
 
Sevgi ve saygıyla.
 
Etiketler: Artık, Çocuklar, Büyümüş, De, Küçülmüş, Değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri