Yazı Detayı
11 Kasım 2020 - Çarşamba 08:37
 
Milli Görüş
Kubilay Ersan AKKANAT
kubilayersanakkanat@gmail.com
 
 

Türkiye'de iktidar her el değiştirdiğinde, ülkenin tüm kurumları adeta yeni iktidarın fikirlerine göre yeniden şekilleniyor.

Her siyasi parti, devletin hemen hemen her kurumunu kendi ideolojisi etrafında yeniden düzenliyor. Kendi fikirlerine yakın insanları görevlendiriyor.
Daha muhafazakar bir parti iktidara geldiğinde, Daha Dini ön plana alan hedefler çizip, devleti bu şekilde yönetirken,
Daha sosyalist bir parti iktidara geldiğinde, Emek, İnsancılık gibi kavramları daha ön plana çıkartıyor.

Diğer ülkelerde milli hedeflerin belli olması dolayısıyla onlar her iktidar değiştiğinde sadece yöneten kişilerin değiştiğini hissederken,
Bizim ülkemizde ise, ülkenin hedefleri tamamen iktidardaki unsurun fikirleri doğrultusunda değişiyor.
Sosyalizm, Sosyalist ülkelerin çıkarları doğrultusundadır. Faşizm, Faşist ülkelerin çıkarlarını korumak amaçlıdır.
Bir ideolojiyi tamamen kopya edip kendi ülkenizde uygulayamazsınız. Zira o ideolojinin o ülkede doğuşuna etki eden binlerce faktör, sizin ülkenizde tıpa tıp aynı olmaz.
Misal, Kozmopolit yapıda bir ülke, tutup da kendi milliyetini ön plana çıkartan bir ideolojiyi esas alamaz. Başka bir ülkeden kopya edemez.
Veya, Nüfusun çoğunluğu yerli halktan oluşan bir ülke de, Kozmopolit bir yapıdaymış gibi ülkede zaten az sayıda bulunan azınlık kesimi esas alarak devlet politikası geliştiremez.
Komünizm, Sosyalizm, Faşizm gibi kalıplaşmış ideolojiler, o dönemde o ülkelere yarar sağlamış olabilirler. 
Fakat her ülkenin kültürü, coğrafyası, etnik yapısı, nüfus dağılımı gibi etmenler farklıdır. Aynı yararı ülkenizde bekleyemezsiniz.
İktidarların yegane amacı, kendi fikirleri doğrultusunda küresel kararlar almak yerine ülkemizi daha çok geliştirmek olsaydı, şuan müthiş bir kutuplaşma yaşamazdık.
Her yönden amacına daha çok ilerlemiş bir ülkeye sahip olurduk.
Örneğin, Bir iktidarın amacı dünya üzerindeki tüm insanların eşitçe yaşamasını sağlamak, Veya dünyadaki tüm müslümanları tek bayrak altında birleştirmek olamaz, olmamalı.
Bunlar rasyonel fikirler ve hedefler değildir. Ülkemiz iktidarlarının hedefleri, Eğitimde 100 Okur yazar oranını sağlamak, Misak-ı Milli hedefleri yolunda gayret etmek,
Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartmak, Gelişmiş ülkeler statüsünde yer almamızı sağlamak olmalıdır.

Her iktidar aynı hedefe sahip olursa, iktidar değiştiğinde sadece bu hedefe giden yollar çeşitlenir. Eğer siz yolun yarısında başka bir yolu kullanmayı tercih ederseniz,
bu yol kısa bir yol olabilir ve hedefe varmanızı kolaylaştırır. Bu yol, yolu daha da uzatabilir ve hedefinize daha uzun zamanda da varabilirsiniz.
Fakat, siz yolun yarısındayken tamamen gideceğiniz güzergahı değiştirirseniz, şuana kadar vermiş olduğunuz tüm emekleri heba etmekten başka birşey elde edemezsiniz.

Sözün özü, Türk halkının belli bir hedef doğrultusunda birleşmesi gerekir ki, Gençlerimiz ileride hedeflerinin ne olduğunu bilir, hayatlarını buna göre sürdürürler.

Öbür türlü, gençlerimizi olmayacak hayaller peşinde, ithal fikirlerin izinde giderken bulur ve kaybederiz.
Unutmayın, hangi fikri savunursanız savunun, öncelikli fikrimiz ülkemizi geliştirmek olmalıdır.
Zira, Yaşayacak bir ülkemiz olmazsa,
Yaşatacak fikirlerimiz de olmaz.

 
Etiketler: Milli, Görüş,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri