Yazı Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 08:59
 
Unutmayalım ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır!.
FUNDA AKAY
funda_akay2019@hotmail.com
 
 

Engelli olmak kısıtlı olmak engellenmek noksan kalmak özürlü görünmek tanımlamaları engelli bireyi etiketler damgalar ve toplumsal sosyal yaşama alışmasını zorlaştırır.

Oysa engellinin çevrede kabul görmemesi hatta alay edilmesi acınması korkulma..

Bu hafta berat ve berat gibi ortepedik engelli arkadaşlarımın dertlerine bi nebzede olsa derman olmak için beratı kaleme almak istedim..

Toplumsal baskı her ne kadar baskın olsa da Berat direnecek umut edecek her ne olursa olsun sevdikleri sayesinde yaşmaya tutanacak.

İlçemizde otobüslerin önde oturakları her ne kadar engelli ve yaşlılara ayrrılmış olsa da malesef berat gibi ortepedik engelliler oraya oturtulamıyor.

Çünkü engelliden önce kullağinda kullaklığı ile ya da kullağında telefonu kim kiminle ne yapmış diye konuşmaya dalan vatandaşlar engelliyi görmüyor ya da görmemezlikten geliyor

Berat otobüse binerken zorlaniyor çünkü beyin kaslarına hukmedemediği için koltuk deyneksiz adım atamıyor ve yine vatandaşlar veya şöförler görmemezlikten geliyorlar.

Berat merdiven cikarken zorlanirken insanlarin kuçumseyen bakişlarina maruz kaliyor.

Berat icin ve diğer ortapedik engelliler için şehir kaldirimlarimız ve merdivenlerinde binalarda engel rampasi olsa ne güzel olurdu...

Berat çalisip maddi gücünü eline alip disarda gordüğü el ele gezen gencler gibi sevdiğini alip bir çay yada kahve eşliğinde sohbet edip belki de evlenme teklifi etmek istiyor.

Ama özel  sektör de işe giremediği icin ilcemiz de kdz ereğli fiziksel engelliler derneği ve halk egitimin biz engellilere sunduğu ekpss kursuna gidip azimle sinava hazirlaniyor.

Belki diyor kamuya atanirim ve bana bakan o küçümseyen bakişlari görmem ve her ne kadar kisitli bir vatandaş olsam da sevdiğimle huzurlu bir yaşam surebilirim diye umut ediyor.

Berat in kişisel ya da sosyal yaşantisinda kendi başina yapmasi gereken işleri bedensel kisitliğinin eksiklik ve güçlük  toplumun diğer bireylerinden berati farkli kiliyor.

Milyonlarca engelli birey icin dar kaliplarda düşünmek yanliş eğilimli davranmak ve farkli bir canli gibi görmek sosyal toplumdaki siz sağlikli bireylerin düşüncesine yakişmaz..

 
Etiketler: Unutmayalım, ki, her, sağlıklı, birey, bir, engelli, adayıdır!.,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Zonguldak Ereğli Nöbetçi Eczaneleri